Гражданите и бизнесът трудно се ориентират какви са техните задължения след отпадането на извънредното положение. Правната уредба е неясна, коментира адвокат Христо Копаранов, партньор в кантората „Попов, Арнаудов и партньори“, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.
„Издават се много заповеди с препращане една към друга. Има неяснота относно правната уредба. Това е предположено от самия Закон за извънредното положение“, коментира той.
"Допълнителни противоепидемични мерки могат да бъдат налагани и без извънредно положение. Сега вече министърът обявява епидемична обстановка, след което налага тези мерки", посочи Копанаров.
По думите на адвоката извънредното положение дава възможост да се ограничават определени основни права на гражданите.
"Ситуацията с КПП-тата и придвижването е спорна. Правото на придвижване е едно основните в член 35 на Констутицията, но в същия член се позволява то да бъде ограничавано в защита на народното здраве", уточни той.
Не се позволява закон да разреши на министъра да ограничава мерките, а Народното събрание да го направи", допълни още той.
"След 13 май изтичат повечето мерки по силата на текстовете в самите заповеди, но министърът ще може да налаги нови. Отпадат КПП-тата, разрашени са спортовете на открито и работата на заведенията при определени условия, но има непрецизност в заповедите относно разстоянията между масите", обясни Копаранов.
"Другата група последици са предвидени в Закона за извънредното положение. Част от тях се удължават с 2 месеца. Забраната за запори върху трудови възнаграждения и пенсии ще продължи 2 месеца след извънредното положение", уточни адвокатът.
Гостът подчерта, че мярката "60 на 40" ще бъде удължена, но трябва да се направят изменения в постановлението.
Целия разговор с Христо Копаранов можете да видите на сайта на Bloomberg TV Bulgaria