Абсолютен консенсус за еврото, а и за всяка една тема, е невъзможен. България е кръстопътна страна - Турция, Русия, САЩ, а и Западна Европа имат своите интереси и те виждат България като един коридор за прокарване на влияние. Това каза в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Димитър Събев, икономист и журналист относно думите на премиера Бойко Борисов от миналата седмица.
По думите му валутния борд у нас вече е изиграл своята роля и се е изчерпал като механизъм. Бизнесът също мисли така, добави Събев.
"Имаше недомлъвки и колебания от страна на правителството относно присъединяването на България към ERM II и това не е добре за българската икономика и за институциите. Моето подозрение е, че България не е изпълнила своите задължения спрямо ЕЦБ относно набирането на капитал на двете банки, към които имаше препоръки след стрес тестовете на ЕЦБ – ПИБ и Инвестбанк", смята Събев. Той предположи, че Европейската централна банка вероятно дава отсрочка на България.
Според икономиста властите трябва да поставят въпроса на дневен ред и дори да насърчат продажбата на част от акциите на тези банки на външни пазари и инвеститори (бел. ред. за да наберат нужния капитал).
"Това е важен въпрос за бъдещето на България. Тези банки бяха оставени да следват дежурните си бизнес модели, които се оказват неустойчиви. Няма никакъв риск, да не всяваме паника", каза Събев.
Журналистът и анализатор коментира и изказванията на проф. Стив Ханке, че България не трябва да влиза в еврозоната. "Икономическите анализатори показахме много бързо, че Стив Ханке не е обективен в тази си преценка. Той рекламира валутния борд на България като свое произведение, при положение, че той няма заслуга за въвеждането му и много бързо разкрихме картите на Стив Ханке. Разкрихме и картите на хибридните сайтове, които казват, че с еврото ще потънем", уточни експертът.
"С рублата ли да се вържем или с щатския долар?! Пътят на България минава през еврозоната", категоричен е Събев.
По думите му опцията по пътя към еврозоната да минем към свободен, плаващ валутен курс като Полша не е подходяща за България. "Нито имаме 40-милионната икономика на Полша, нито все по-дълбоката интеграция на нейната икономика със структурите на Западна Европа", каза журналистът. Събев обаче посочи, че сегашното ниво на инфлация в България като възможен риск за бъдещото ни присъединяване в еврозоната.
Повече вижте във видеото, а целия разговор може да проследите на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.