Българинът инвестира в северната част на Гърция масово. Цените у нас са по-ниски от тези в балканските държави, а цените в столицата са по-ниски в сравнение със Скопие, Белград, Букурещ. Това каза Страхил Иванов, изпълнителен директор на "Явлена", в предаването "Светът е бизнес" с водещ Ивайло Лаков.
Много трябва да се внимава по отношение на разрешенията за строеж, посочи той.
По думите му пазарът на недвижими имоти у нас е добър.
"Има малко успокояване в последните три месеца - в рамките на 3% до 5% се наблюдава задържане на инвестиционния интерес, а купувачите увеличават времето си за избор", каза Иванов.
Данните сочат, че 28 232 са всички сделки в София през 2019 г. "Ръстът на сделките в София спрямо 2018 година е 5.14%. В страната сделките намаляват с 1%", обясни изпълнителният директор на "Явлена".
"Инвестиционният интерес е към столицата, заплатите растат в София, търсенето е в София или както казват хората от страната "парите са в София", каза той.
Експертът посочи, че при ипотеките има спад от 13% в София, а общо за страната спадът е 26%. Част от обяснението - "през 2017 и 2018 година са се обновили ипотеките, направени 2006-2008 година".
Т.нар. "достъпност" измерва с колко средни работни заплати може да се купи 1 кв.м. и тя показва, че у нас с 1.42 заплати може да се вземе 1 квадратен метър.
"2019 година в София имаме 1237 евро за кв.м. жилищна площ, а средната заплата е 871 евро", каза изпълнителният директор на "Явлена".
По думите му в столицата, за двустаен и тристаен апартамент, цените за наем са между 350 и 450 евро.
Иванов коментира и това, че политическо решение замразява наемите в Берлин за 5 години.
"Пазарът в Германия е много социален, предлагали са ми сгради за 200-300 000 евро преди десетина години, но там се работи трудно по отношение на регулатора за наемни отношения. При нас имаме свободен пазар и свободни наемни отношения", посочи той.
Той даде пример с това, че цените на имотите около гробища в Германия са високи, обратно на тези у нас. "Причината е, че там отношението към парка, зеленината е по-различно", коментира той.