Първото, което трябва да направят потребителите, ако не искат да бъдат излъгани, е да проверяват източника на информация. Втората стъпка е да проследят самия интерес на манипулаторите. Това обаче е сложен процес. Мистификациите и камуфлажите са възможни. Тази позиция зае социалният психолог Росен Йорданов в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria.
Той даде пример с технологиите, които повлияха върху американските избори.
"В момента сме в етап, в който интензивността на промените в много сфери на живота е толкова голяма, че за човешкият ум е трудно да я интерпретира", смята Йорданов и посочи, че достъпността до информация поражда събития, които понякога са хаотични. Коментарът му е по повод зараждащата се ентропия в обществените процеси.
Росен Йорданов каза, че има група от хора, които са натрупали солидна доза афект, и всяка информация, която наподобява форма на възмездие спрямо хората, формирали богатства, те може би адмирират.
"Предлагат се различни модели на лидерство, всеки един от които изглежда объркан и несигурен. Действията на световните лидери пораждат полярни мнения. Управлението на американския президент Доналд Тръмп е от "осанна до разпни го", в обществото има разделение от началото на мандата му като президент”, напомни социалният психолог.
Според него Америка е основен "износител" на глобализация и технология. “Но тя има вътрешен сблъсък между разбирането за национална либералност и това за глобализация. Глобализацията се превърна в клише. Понятията като нация са фикция, те навлизат несъзнателно в нашата идентичност", отбеляза Росен Йорданов.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.