Европейската банкова система е изключително фрагментирана. Регулативната намеса в Европа е много тежка и лимитира банките. Тази позиция зае финансовият анализатор Преслав Райков в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria.
Според него пропастта между щатските и европейските банки започва да спъва икономиката. „В Европа презграничното банкиране е трудно. Колкото и да има синхрон, отделните държави и банки са с различни възприятия за риск. Щатските банки пък са консолидирани. Изчистиха балансите си след кризата, но европейските все още премахват лошите задължения след нея", каза Райков.
„Проблемът с репо пазара е, че Федералният резерв на САЩ започва свиването на баланса си, но излезе извън контрол още през септември. Балансът на Фед отново е над 4 трлн. долара. Печатат пари, за да стабилизират пазара".
Същото, по думите му, прави президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард. Райков припомни, че в ЕЦБ тече процес по преразглеждане на страгетията на банката. Основните точки ще бъдат инфлационните цели и възприятията на централните банкери за ценова стабилност.
„Лагард каза, че ще преминат към симетричния модел, който ще им даде даде гъвкавост. Централните банкери се консолодират около това", обясни анализаторът.
„Икономиката в САЩ се движи основно от потребителите. Трудовият пазар там е стабилен. Основният акцент в последното изказване на председателя на Фед Джером Пауъл бе инфлационната цел", посочи Райков.