fallback

Забавянето на бизнеса в САЩ засегна резултатите на Ericsson

Над компанията започват да тежат и все по-големите разходи

12:05 | 24.01.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Шведският производител на телекомуникационното оборудване Ericsson отчете по-слаб от очакваното ръст на печалбата от основния си бизнес за четвъртото тримесечие. Освен това концернът заяви, че отчетният период, който сезонно е най-добрият ѝ, е бил засегнат от забавянето на по-рано растящия ѝ бизнес в САЩ и от увеличаващите се разходи, предава Ройтерс.

След няколко слаби години Ericsson беше подкрепена от работата по новите, изключително бързи 5G мрежи, най-вече в САЩ през последната година.

Очаква се новите мрежи да помагат за ключови процеси, като свързаността на автономните коли. САЩ и Южна Корея се оказаха първите страни, които направиха крачка към новото поколение мрежи.

Въпреки това продажбите във високомаржовите Съединени щати са се свили през тримесечието. На бизнеса са повлияли и инвестициите в дигитализация, както и скокът на разходите за придобиването на германската Kathrein.

"Заради несигурността, свързана с обявеното сливане с оператора, наблюдаваме забавяне на бизнеса си в Северна Америка през четвъртото тримесечие, което доведе до това, че Северна Америка има най-малък дял от общите приходи“, коментира главният изпълнителен директор Борхе Еколм. По думите му все пак бизнесът там остава силен.

Преди време компанията подсказа, че предложеното сливане между Sprint и T-Mobile в САЩ може да повлияе на разходите им.

Еколм твърди, че ръстът на приходите в Азия и Близкия изток е компенсирал спада в САЩ, но разходите са били по-високи и общият брутен марж е спаднал спрямо предходното тримесечие – от 37,8% до 37,1%.

Компанията твърди, че придобиването на бизнеса с антени на Kathrein ще натежи на маржовете през 2020 г. Въпреки това Ericsson е на път да изпълни целите си за оперативния марж и приходите за тази година.

Коригираната тримесечна оперативна печалба е нараснала до 5,7 млрд. шведски крони (600,19 млн. долара) от 2,6 млрд. крони година по-рано, но е под отчетените 7,4 млрд. долара през предишното тримесечие.

Анализаторите, анкетирани от Refinitiv, очакваха основната печалба да е 6,9 млрд. крони.

Вижте още технологични новини във видео материала!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:17 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още