Той информира, че след убийството на командира на иранската Революционна гвардия и втория по влияние човек в страната Касем Солеймани трябваха 48 часа на лидерите за позиция.
"От по-малките страни никой не е заинтересован от война, но страни като България не могат да си позволят да застанат срещу Америка. Франция е за запазването на сделката, Великобритания има интереси в Близкия изток и Африка, по-различни от тези на ЕС", коментира Константинов.
Съветникът по външна политика към Европейския парламент напомни, че Ирак е сцена на сблъсък между САЩ и Иран.
"След т.нар. Ислямска революция Ирак се превръща в буфер между Иран и САЩ. Падането на Саддам от власт в Ирак даде директен тласък на възхода на шиитския ислям и на влиянието на Иран в Ирак", каза Калоян Константинов.
По думите му няма представени доказателства, че ударът е бил в защита на американските, европейски или натовски интереси, както твърди Тръмп.
"Аз съм убеден, че някои от страните в Алианса са против този удар, защото това е ескалация", смята той и посочи Германия и Франция.
Константинов е категоричен, че излизането на САЩ от договора от 2015 г. за ядрената програма на Иран “беше шамар, санкциите също, а сега и ударът по Солеймани”.
Анализаторът прогнозира, че предстоят още действия и може да се стигне до ескалация.
"Нищо чудно да наблюдаваме инсценировка на втори Ирак", каза Константинов и потвърди, че "Хизбулла" има много спящи клетки и “никога не се знае дали няма да решат да направят нещо срещу американски сили”.
Той потвърди, че качеството на живот в Иран от въвеждането на санкциите досега е спаднало два пъти и се вижда рязкото обедняване на обществото, което е било по-богато от българското.
"Чувам, че има сбивания за месо, недостиг на продукти", раказа Константинов и допълни, че много от иранците празнуват смъртта на Солеймани.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.