"Анкара иска да реализира някакво влияние, но това ми се струва доста приключенска история. Трябва да видим картината каква е в Либия. Досега се съсредоточвахме повече върху проблема в Сирия, но Либия остана една незатворена глава в т.нар. Арабска пролет", коментира той.
Журналистът напомни, че парламентът на Турция одобри предложение на правителството за изпращане на войници в Либия. Той посочи, че има едно правителство на Файез ал Сарадж, ЕС го подкрепя, ООН също.
"Америка също показва, че подкрепя официално правителството на Сарадж, но това е много деликатен момент, защото явно не иска да подкопава ролята на ЕС и ООН в този регион", смята Мехмед Юмер.
По думите му всички големи играчи неизбежно ще отстояват своите интереси.
“Ние трябва много ясно да начертаем профила на двамата водещи играчи - Халифа Хафтар и Сарадж. Хафтар е успял да завладее 90% от цялата територия и неслучайно иска да атакува столицата Триполи. Плюс това правителство на Сарадж е легитимно, но не е получило легитимен мандат в истинския смисъл. Тук Турция, преследвайки геополитическия си интерес, може да залага на губещия кон. Ако Хафтар се утвърди като новия Кадафи, Турция може да се окаже в губеща позиция.
"Във всички случаи става дума за интереси, тази страна е богата на петрол", добави Юмер.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.