През последните години Китай започна да става самодостатъчна. Страната започна да изземва контрола върху обмена на данни, а това е ресурсът на бъдещето. Това коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria предаването "Светът е бизнес" макроикономистът доц. д-р Григор Сарийски.
"Търговската война между Вашингтон и Пекин започна с идеята да се ограничи икономическият растеж на Китай, за да се забави тяхното технологично превъзходство", посочи той и обясни, че сделката от фаза 1 е решение, което е насочено само към митата.
Сарийски напомни, че това „беше безкрайно необходимо” заради предстоящите президентски избори в САЩ.
“Когато президент се кандидатира за втори мандат в САЩ, той печели винаги, ако няма рецесия. Поради това Тръмп се стреми за избягването на рецесия", поясни макроикономистът и определи това, което правят Китай и САЩ, може да се обозначи като изкуството на сделката срещу изкуството на войната.
"Тръмп се стреми да постигне сделка, за да гарантира преизбирането си. А Китай прави всичко възможно, за да отложи решаването на големите проблеми, свързани с притискането на китайското технологично превъзходство", е мнението на доц. Сарийски.
По думите му проблемите на Китай основно са свързани с осигуряването на човешки ресурс.
В разговора по Bloomberg TV Bulgaria може да чуете и коментара на доц. Сарийски за ситуацията около Brexit и перспективите пред Европейския съюз.