Въпреки някои затруднения в регулаторен и реимбурсен аспект, българските пациенти имат достъп до почти всички иновативни терапии, което е изключително предимство. Това каза д-р Красимира Чемишанска, изпълнителен директор на "Амджен“ за България, в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.
Д-р Чемишанска посочи, че вече можем да говорим за прецизиране и персонализиране на медицината. В областта на онкологията се работи по имуно-онкологични агенти, които успяват да „уловят“ нашите съществуващи имунни клетки и да убиват определен тип ракови от тях. Първите такива агенти вече са регистрирани в Европа. А първото такова лекарство вече се прилага и в България - то е за остра левкемия при възрастни и млади пациенти.
"Биотехнологиите в медицината следват напредъка в познанието за човешката биология. Този напредък е изключително бърз в последните 50 години след откриването на двойната спирала на ДНК, възможността да се клонират първите гени, да се създадат моноклонални антитела за лекарствени средства", обясни гостът.
Тя поясни, че в момента науката е достигнала до завидни познания в дълбочината на човешката биология на молекулярно ниво и възможността определени гени да бъдат обвързани с дадени заболявания. "Пациентите могат да бъдат диагностицирани на база биомаркери", каза тя.
"Когато говорим за смъртоносни заболявания и имунотерапия, успеваемостта е на 50-60% влизане в ремисия, което е огромен успех", посочи д-р Чемишанска.
Още от разговора вижте в краткото видео.