fallback

Експерт: Трябва да се създадат киберотдели към всяка държавна институция

Нужно е да има поне 1 час по киберсигурност в училищата, твърдят специалисти

11:58 | 30.09.19 г.

Трябва да се създадат киберотдели към всяка една държавна институция, които да пазят информационната сигурност на съответното ведомство. Това коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Ростислав Петров, председател на Българска aсоциация на сертифицираните етични хакери (БАСЕХ).

Той добави, че подобни звена са нужни и за бизнеса.

"Държавата и бизнесът разполагат със собствена информация какво се случва във виртуалното пространство. Необходимо е да има доверие между отделните звена. Държавата трябва да упражнява разпределителни функции, а бизнесът следва да помага в този процес. Всъщност бизнесът е доста по-напред откъм софтуер и обучение по киберсигурност", коментира от своя страна Мирослав Стефанов,  председател на Българската асоциация по киберсигурност, който също бе гост в студиото. 

"Предложихме стратегия за повишаване на киберсигурността в цялата държава, като тя се състои от две опорни точки - образование и структура. В областта на образованието е нужно да има поне 1 час по киберсигурност в училищата. Родителите и учителите също би трябвало да бъдат обучени", изтъкна Ростислав Петров.

Мирослав Стефанов подчерта, че в западните държави опитът е разпределен на различни нива, като всяко е подплатено с инженерни и управленски сертификати.

"Ние предлагаме на държавата изграждане на инфраструктура в киберсигурността, която да засича онлайн хакерски атаки с мониторинг и съответно да се приложат превенции", посочи Мирослав Стефанов.

Като положителен факт Ростислав Петров отбеляза, че Пловдивският университет е първият в страната, който включва в магистърската си програма по киберсигурност и проактивната киберсигурност, или по-точно т.нар. "етичното хакерство". Гостът даде и определение на това название.

"Етичният хакер е професионалист, който е нает от дадена институция да търси пробойни в системата и да ги защити. Хакерът сам по себе си е злонамерен. С етичните използват един и същ инструментариум. Разликата е, че когато етичният хакер намери пробойна в сигурността на дадена система, той предлага мерки за противодействие как тя да бъде защитена", уточни Ростислав Петров.

Част от изказванията на двамата събеседници може да видите в краткото видео, а целия разговор може да проследите на сайта на Bloomberg TV Bulgaria. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:27 | 11.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още