Пазарът на недвижимости не е добър предвестник на това, което ще се случи. Дори и да се случи нещо, минава време, преди то да се отрази на този пазар, защото недвижимостите са неликвидни активи, които по-трудно се продават. Затова са добро убежище в момент на турбуленции. Това каза в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Георги Киров, директор "Оценки и инвестиции" в Colliers International.
Офисният пазар в Хонгконг е стабилен, има малък ръст при жилищните площи. Единственото, което е засегнато са търговските площи, но това е заради онлайн търговията, посочи гостът.
Приблизително 20% от всички обеми инвестиции в Централна и Източна Европа са от азиатски източници – главно Сингапур, Южна Корея и Филипините. От общия обем от 13.8 млрд. евро в ЦИЕ над три милиарда са точно от тези източници, заяви още Киров.
"България на фона на другите страни е по-различна с това, че банковото финансиране е доста по-краткосрочно. Банките отпускат кредити до 10-12 години, докато в Румъния например е 25 години, а в Чехия и Полша – 30 години", обясни експертът.
Сделки с възвръщаемост под 8% в България са почти невъзможни, отбеляза Георги Киров. "Ликвидност не значи само обем на инвестиции, но и брой на играчите. Тук броят е нисък и това притеснява инвеститорите, които искат да знаят, че купувайки един актив, има на кого да го продадат след 5-10 години", каза гостът.
Вижте част от коментара му в краткото видео, а целия разговор може да проследите на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.