fallback

Тежестта на военния бюджет започва да мачка американската икономика

Войните на САЩ в Афганистан, Ирак, Сирия и Либия се оценяват на 1,5 трлн. долара

18:44 | 14.09.19 г. 7

За първи от 2012 г. насам дефицитът в САЩ надхвърля 1 трлн. долара. Има скрити разходи в американската икономика, свързани с обслужването и помощта към завръщащите се ветерани. Тежестта на военния бюджет започва да "мачка" американската икономика, заяви Милен Керемедчиев, бивш зам.-министър на икономиката и външните работи, в предаването "Светът е бизнес" по Bloomberg TV Bulgaria.

"От 18 години САЩ са в постоянни войни - тези с Ирак, Афганистан, Сирия, срещу ИДИЛ, Либия се оценяват на над 1,5 трлн. долара. До ден-днешен 240 000 американски военнослужещи са разпръснати в 172 държави по света. Всичко това са огромни разходи, които американският данъкоплатец плаща", казва Керемедчиев.

Външният дълг на САЩ расте главоломно, посочи Милен Керемедчиев.

"Само лихвите по обслужването на дълговете възлизат на 186 млрд. долара. Това означава, че тези разходи за въоръжение и извършване на операции извън територията на САЩ я въвличат в сериозна конкуренция с държави като Китай, които нямат такива разходи. Американският президент Доналд Тръмп генерално промени политиката на САЩ относно намаляването на разходите за операции извън САЩ. Налагането на санкции пък се оказа доста ефективно от политическа гледна точка", допълни той.

"В Иран усещам севернокорейския тип поведение - натиск върху съответните лидери и тяхното принуждаване да влязат в преговори. Рано или късно ще последва среща на високо ниво между американски и ирански власти", отбеляза Керемедчиев.

САЩ използват лостовете си на влияние подобно на Русия, изтъкна той, добавяйки, че чрез икономиката и търговията Тръмп налага световен ред по стандарта на САЩ, но реално той спазва своите предизборни обещания и печели дивиденти от това.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:57 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още