Пазарите до голяма степен са свикнали, че каквото и да се случи, накрая централните банки ще ги спасят. Предстоят времена, в които централните банки няма да има какво да направят. Това каза Николай Майстер, изпълнителен директор на Intercapital Markets, в предаването "В развитие" по Bloomberg TV Bulgaria.
"Гуверньорът на Европейската централна Банка Марио Драги казва на всяка своя пресконференция, че монетарната политика има ограничения и трябва и правителствата да допринасят за устойчивия растеж с фискална политика или със структурни реформи на пазара на труда".
Тази фраза на Драги е станала до толкова стандартна, че вече никой не й обръща внимание, заяви той. Според него съвсем скоро това ще се промени, обясни той.
"В САЩ фискалните стимули също биха били по-полезни, отколкото монетарни. Но скоро вероятно няма да могат да прилагат нито монетарни, нито фискални стимули".
Той говори и за състоянието на германската икономика.
"Германската икономика за относително дълго време показваше доста силен растеж. Германия е с най-голяма експозиция към развиващите се пазари и Китай".
Има теория, че по-скоро не трябва да се борим срещу рецесията. Според нея трябва да има свобода на пазара на труда, свобода за предприемачите, коментира Майстер.
„Фискалните и монетарните стимули са като наркотик. След като отмине действието, болката е доста силна и продължителна".
Целия разговор гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.