Сега е подходящ момент за теглене на всякакъв вид кредити, но при условие, че имаме ясна цел за прилагане на банковото финансиране. Това коментира финансовият консултант в Кредитланд Николай Устамитев в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria.
„Тегленето на ипотечен и потребителски кредит трябва да бъде част от един по-широк план. Тоест, не трябва да теглим кредити само защото лихвите са ниски, а трябва да знаем защо ги теглим. Що са отнася до рефинансиращите кредити, моментът е добър“, посочи експертът.
Според него в България сме свидетели на една странна ситуация, въпреки че се опитваме да подражаваме на страни с развита банкова система.
"Оказва се, че месечната вноска по кредит в български клон на дадена банка може да достигне между 50-70% от нетните приходи в зависимост от типа кредит, докато във въпросните страни таванът е по-близо до 30-35% от месечните финанси на кредитоискателите", посочи Устамитев.
Той обясни, че в случай на временна невъзможност за изплащане на заема се предвиждат застраховки от различни застрахователни компании, които поемат до шест месечни вноски.
"Но, както всяко „искам“ в този живот, и това се заплаща допълнително, което в крайна сметка оскъпява кредита“, допълни той.
По думите на финансовия консултант най-добрите условия за ипотечните кредити в България са за период между 20-25 години, като с всяка следващата година над този срок рискът за банката расте и следователно условията по кредита се влошават.
Повече от разговора в студиото вижте във видео материала.