Русия търси начин за реванш в Близкия изток и връщането на влиянието от времето на Студената война, както и начин да блокира възможности САЩ да разполагат със света. Това мнение изрази политологът Георги Киряков в предаването „Светът е бизнес" с водещ Ивайло Лаков.
Отделно влиянието ѝ и на Балканите е много силно - първо през зависимостта от енергийни ресурси. Това поражда потенциал за възникване на редица конфликти. А раната, наречена Западни Балкани, трябва да бъде затворена, посочи още гостът.
„Спорадични протести в Москва и Санкт Петербург се случват от много години. Включително до убийството на Борис Немцов постоянно имаше такива по теми, свързани с гражданското обществото и принципите на демокрацията и свободния пазар. Потенциалът на тези протести обаче стига до тук като идея и обхват на активистите", заяви Киряков.
Политологът смята, че недопускането на независими кандидати и опозиционни лидери до изборите за местен московски парламент е и вид страх на властта, тъй като и при предишни избори се е случвало в Москва в някои райони да бъдат избрани точно такива кандидати. И сега властта взима превантивни мерки, а това поражда сериозно напрежение и отказ от подчинение, каза още гостът.
В последните години доста от противниците на режима на Владимир Путин загубиха живота си заради свои изисквания, материали и влиянието си върху определен кръг хора предимно в европейската част на Русия, подчерта Георги Киряков.
„Инцидентът в Архангелска област и протестите са две неудобни за властта теми, които издават некомпетентност не само на отговорните за случилото се органи и провеждането на тестовете и т.н., но и на самия президент. В такива случаи държавата се опитва да прикрие основния виновник, а именно човек, който стои на върха", посочи още той.
Една основна формула може да бъде изведена за 20-годишното управление на Владимир Путин: той е особено щедър (и финансово) към приятелите си и обича да унижава враговете си, стига да не са толкова силни, включително и своеволията, свързани с военна агресия, подчерта политологът.