fallback

Влизане в Шенген ще увеличи БВП на България с 2-3 процента

Китайците не инвестират у нас, защото съгласно договора от Лисабон трябва да имаме свободно движение на хора, а ние нямаме, твърди Лъчезар Динев

12:50 | 04.08.19 г. 1

Фактът, че България не е част от Шенгенското пространство е голям проблем за привличането на инвестиции у нас. Присъединяване на страната към Шенген ще ѝ даде възможност за безпроблемно увеличаване на брутния вътрешен продукт с 2-3 процента, защото ще позволи на много сектори да се развиват. Това каза Лъчезар Динев, Българо-китайска търговско-промишлена палата, в предаването „Клуб Investor“ на Bloomberg TV Bulgaria.

Гостът коментира икономическите отношения между България и Китай, като отбеляза, че потенциалът им не е развит изцяло.

„Китайците не инвестират у нас, защото съгласно договора от Лисабон трябва да имаме свободно движение на хора, а ние нямаме. Съгласно същия този договор всички туроператори в Европа са равнопоставени, което не е така – с гръцка виза, шенгенска, може да се ходи навсякъде в Европейския съюз, а с българска – не“.

Според Динев една от причините българският туризъм да не се развива се дължи именно на факта, че страната ни не е член на Шенген, както и на неспазването на Лисабонския договор от Европейския съюз, което пречи на развитието на туроператорите у нас.

Обмяната на културен продукт, студенти и преподаватели са ключови за преминаването към следващи стъпки в българо-китайските отношения, включително съвместното насърчаване на туристическия сектор, посочи още експертът.

„Най-големият проблем е, имайки предвид 70-те хил. незаети места в образованието, че българските студенти от трети страни дори не могат да отидат на олимпиада в Гърция например, защото статутът, които са получили, не им дава право да прекосят границата. В шенгенските държави може да се преминава свободно“.

Вижте повече във видео материала!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:21 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още