fallback

Ще отвее ли конкуренцията Galileo?

Основен плюс на системата е, че е изцяло под граждански контрол за разлика от другите навигационни разработки, твърди експерт

15:42 | 22.07.19 г.

Европейската навигационна система Galileo може и да претърпя срив през изминалата седмица, но с оглед факта, че тя все още е в своя тестов период, ситуацията бе овладяна и до сериозно отражение върху бизнеса така и не се стигна.

Една много важна специфика за нея е, че е изцяло под граждански контрол за разлика от GPS, ГЛОНАСС и Beidou, коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria управляващият партньор в 1Yocto Николай Нестеров. 

Той обясни, че възможностите, които Galileo ще даде, когато заработи, ще са като на всяка една навигационна система. „Тя помага на бизнеса във всеки един момент да знае къде е, кога е и къде ще трябва да бъде. Основен плюс на системата е, че Galileo е изцяло под граждански контрол за разлика от другите, които имат в частност военен контрол. Друго нещо, което я различава, са т. нар. „Search and Call“ системи. Те са системи за спешна помощ, като дори при срива те останаха незасегнати“, посочи Нестеров.

При проблемите с европейската навигация се стигна само до леко намаляване на точността на прецизност и времето, което е нужно, за да се постигне тя, добави експертът.

Според него, ако това се случи и при GPS, ще настъпи холивудски хаос, защото хората са изключително зависими, като модерно общество, от тези навигационни системи.

С навлизането на системи с по-висока точност и развитието на интернет технологиите става по-лесно за бизнеса да разработва своите автономни системи за работа, обясни гостът. Геодезията, земеделието и транспорта имат все по-големи нужди и се очаква скоро да има сериозен бум на стартъпи, предлагащи решения в тази област, посочи още Нестеров.

Вижте още във видеото. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:14 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още