Обстоятелствата ще притиснат държавите членки и ще наложат разширяването на еврозоната. Според договорите за Европейския съюз (ЕС) рано или късно страните членки трябва да се присъединят нея, както и към Шенгенското пространство. Това мнение изказа Васил Караиванов, икономист и преподавател в СУ, в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria.
Той коментира и възможностите на Европейската централна банка за стимулиране на икономическия растеж, като посочи, че тя вече е изчерпала всичките си инструменти и се насочва към фискалната политика.
Според Караиванов обаче заложените срокове, съответно през октомври и декември, като крайни за бюджетния инструмент и фискалната федерализация в еврозоната, няма да бъдат спазени. Чисто политическият фокус е на друго място, добави той.
Икономистът се спря и на препоръките на европейски фискален борд, който казва, че страните, които са около потенциала, трябва да се концентрират в трупането на буфери, а тези, които имат пространство пред себе си, трябва да използват фискални инструменти за стимулиране на растежа.
„Правителствените разходи са много големи в разходната част на бюджета като дял в брутния вътрешен продукт. Ако тяхната експанзивна фискална политика с харченето на пари и генерирането на дефицити не продължи, те не биха могли да поддържат дори настоящото ниво на потреблението. В същото време те няма откъде да генерират буфери".
Вижте повече във видеото!