Разделянето Изток-Запад в рамките на Европейския съюз (ЕС) отново е валидно и след парламентарните избори на европейско ниво, които бяха проведени през май, заяви политологът Христо Панчугов в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
Според него хай-голямото предизвикателство пред новите мандати на Европейската комисия (ЕК) и Европейския парламент (ЕП) ще бъде да се намерят отговори на въпросите, по които няма единомислие сред страните членки на Европейския съюз, но са в основата на договорите на блока.
Като пример за подобен конфликт Панчугов даде предложението на френския президент Еманюел Макрон за реформи на еврозоната и банковия съюз, както и прилагането на диференцирана интеграция между страните.
„Диференцираната интеграция е неприложима, защото касае фундаментални текстове от договорите на ЕС, а промяната им не е нито лесна, нито съвсем безпроблемна задача“, коментира политологът.
По неговите думи е подобна ситуацията и с миграцията и разпределянето на тежестта от нея между отделните членки на блока, допълни политологът, като отбеляза, че темите за Brexit и разширяването на ЕС към Западните Балкани също остават на дневен ред.
Според Панчугов за момента големият въпрос в рамките на Общността остава как ще премине гласуването в ЕП и дали компромисът, на който станахме свидетели на ниво европейски лидери, ще бъде потвърден.
„До голяма степен дотук се стигна поради заемането на категорични позиции от страна на различните европейски политически семейства. Зелените например се противопоставяха на всеки компромис заради невъзможността да заемат който и да е от ръководните постове“, подчерта експертът.
Целия разговор може да проследите във видеото: