Общата тенденция е за намаляване на търсещите закрила в България. Пикът беше през 2015-2016 г. По данни на Държавната агенция за бежанците близо 2500 души са потърсили закрила у нас през 2018 г., като 730 от тях са получили бежански или хуманитарен статут. От началото на 2019 г. около 420 души са търсещите закрила, а 180 са получилите такава. Това каза в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Борислав Грозданов от Върховния комисариат на ООН за бежанците в България.
Основните предизвикателства пред бежанците у нас са свързани с усвояването на българския език, намирането на жилище и работа, посочи Грозданов.
"Икономическите сектори, в които най-често бежанците намират работа, са промишленост, строителство, транспорт. Виждаме, че работодателите вече проявяват инициатива да подкрепят тези хора за развитието на работните им умения и повишаването на конкурентоспособността им на пазара", каза той.
Немалко от хората, които имат желание да останат и да се развиват в страната, започват свой собствен бизнес, като се случва и самите те да дават работа на българи, коментира гостът. Процентът подобни случаи не е голям, но това е тенденция, която наблюдаваме да се развива, добави той.
Грозданов коментира и интеграцията на децата бежанци у нас, като изтъкна, че от водещо значение за тях е достъпът до образование.
Вижте още във видеото.