fallback

Ще видим ли продължителен ръст в цените на петрола до края на 2019?

Петролът няма как да се задържи на ниво от 70 долара, докато развиващите се пазари не започнат да се представят по-добре, смята Димитър Цонев, независим финансов експерт

14:33 | 05.04.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Петролът е една от най-търгуваните суровини в световен мащаб, съответно и на световните финансови пазари. В последната около година обаче цените на „черното злато“ показаха изключителна волатилност и след като през декември 2018 г. се сринаха до най-ниските си стойности от повече от година, в началото на 2019 г. видяхме бързо възстановяване.

„В началото на 2018 година повечето анализатори и икономисти очакваха изключителен възход на световната икономика, а в края на януари 2018 г. индексите на развиващите се пазари удариха върхове и от тогава Китай, Русия, Бразилия, Турция и тн. навлязоха в много агресивна корекция, тъй като долара започна да се покачва“, припомни Димитър Цонев, независим финансов експерт.

В същото време петролът продължи да се покачва и бе малко или много със сериозна положителна корелация с американските индекси. Петролът достигна дъно през декември 2018 г., когато и щатските индекси паднаха до най-ниските си стойности за повече от година.

След септември месец обаче пазарите осъзнаха, че единствената икономика в света, която се представяше силно на фона останалите - американската, започва да се забавя. И петролът се срина от 77 долара за барел на 42 долара, спад от около 45% само в рамките на няколко месеца. Тези цени са за американския суров петрол WTI, а не за сорта Брент, който се търгува в Лондон. В повечето време сортът Брент e по-скъп от американския с около 8 до 10 долара.

„Петролът няма как да се задържи на ниво от 70 долара, докато развиващите се пазари като Китай, Бразилия, Русия и развиващите се пазари като цяло не се представят добре“, смята Цонев. След дъното от 42 долара през декември, цената на петрола се върна на ниво от 52 долара само до края на месец януари 2019 година.

„През настоящата година развиващите се пазари започнаха да се стабилизират на фона на новите стимули за китайската икономика. Но ние не вярваме, че глобалната икономика ще се възстанови през 2019 година, въпреки това изглежда, че петролът едва ли ще падне под дъното си от 2018 г.“, добави Димитър Цонев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:29 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още