България е на първо място в Европа по жени в науката и по жени, които са студенти в IT сектора. Това каза министърът на външните работи Екатерина Захариева по време на форум „Жени, бизнес, законодателство 2019“, организиран от Световната банка.
„Много важно е жената да се приема като равна и да не се налага да полага толкова много усилия, за да преодолява предразсъдъци. Горда съм ,че България е в челните места по индекса равноправност. Но вярвам, че е важно да променим не само законите, но преди всичко мисленето и манталитета. Не трябва да продължаваме да имаме усещане, че някои от професиите са резервирани за мъже. Гордея се, че съм втората жена външен министър в България, но много държави в Европа не са имали жени външни министри“, коментира Захариева, цитирана от Агенция Фокус.
Според нея в момента от 28 държави в ЕС само четири имат за външни министри жени, а страната ни е на първо място по студенти жени в IT сектора (33%).
Световната икономика днес е със 160 трилиона долара по-бедна, защото жените по света все още не са напълно равни с мъжете - това аз го наричам един от най-скъпите решими проблеми, с които човечеството се сблъсква, каза от своя страна главният изпълнителен директор на Световната банка Кристалина Георгиева по време на форума.
Според нея през последните 10 години са се извършили реформи в 131 държави, но днес все още средностатистическата жена в света има само ¾ от правата на мъжа, като най-назад е Близкият изток, където жената има по-малко от 50% от правата на мъжа.
„По отношение на неравенството в заплащането България е над средното ниво в Европа,м като разликата в заплатите на мъже и жени е около 14%. Това, което остава у нас, е да изравним правата в пенсионното законодателство. Очаква се това да се случи през 2037 г.“, каза още Георгиева.
При стартирането на глобалния индекс на Световната банка, измерващ по над 30 критерия равенството между половете в над 180 държави, преди 10 години, нито една от държавите не успя да получи максималните 100 точки. Към момента отличниците в показателя са 6 (Белгия, Дания, Франция, Латвия, Люксембург и Швеция), а България се нарежда сред първите 30 държави с резултат от 93,75 точки. Това каза в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Мария Маврудиева, изп. дир. на Съвета на жените в бизнеса.
"Дамите са на ръководни постове у нас обаче заемат предимно по-ниски управленски позиции, трябва да се предостави шанс на тези жени да подобрят уменията си, да повярват в талантите си и да се развиват“, каза още тя.
Вижте още във видеото.