Диалогът е главният инструмент за преодоляване на противоречията между Русия и Украйна, коментира Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения, в предаването "Светът е бизнес" по Bloomberg TV Bulgaria.
"Случилото се между Русия и Украйна не носи изненада и вероятно не е последният случай на подобно напрежение. Основният проблем не е решение. Липсва диалог. - а той е главният инструмент за преодоляване на противоречията. Вече има ясно проследима тенденция, че винаги преди евентуални срещи между американския и руския президент напрежението в Украйна ескалира. Това е по-скоро натиск върху Тръмп. В момента той е подозиран и атакуван, че се опитва да подобри руско-американските отношения, защото Русия е спомогнала за неговото избиране. И в Русия, и в определени страни от Европа вече се чувства умора от конфронтацията. Вътрешното положение в Украйна е другият проблем".
Вариантът победа в конфликта между Русия и Украйна би следвало да се изключи, отбеляза Любомир Кючуков. "Нов военен конфликт ще доведе до много жертви, до ангажирането на НАТО и едва ли би се постигнала военна победа. Едностранни отстъпки от страна на Русия под натиска на санкциите също изглеждат неработещи като вариант. Вариантът запазване на статуквото или замразяването му също не функционира, а носи напрежение с относително нисък интензитет и определени момента на ескалация", допълни той.
Русия ще понесе отговорност за всичко, така че тя едва ли печели от поддържането на подобни конфликти в дългосрочен план, счита гостът. "И Русия, и Украйна губят от погледа си важен компонент. Русия марганилизира своя външнополитически ресурс на територията на бившите съветски републики. САЩ и НАТО предложиха политическа подкрепа на Украйна. Призивът беше за въздържане от конфликти, предложението беше за посредничество", посочва той.
"Брекзит все повече и повече ще бъде заместван от друго понятие. Става дума за криза - достатъчно дългосрочна и всеобхватна, за която не е ясно какво решение би могло да се намери. Всичките варианти – гласуване, негласуване, удължаване на срока или дори референдум, минават през парламента, а там трудно може да се постигне съгласие на този етап по който и да е от тези въпроси. Вариантът Брекзит без споразумение все пак предполага някаква степен на споразумяване между ЕС и Великобритания в зависимост от това, какви мерки би взела тя. На ниво общество случващото се с Брекзит резонира доста силно в политическите нагласи. В Европа има силно националистическа вълна, която ще обърне балансите в следващия ЕП през май догодина".
Целия разговор гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.