Напрежението между Русия и Украйна не е отскоро. Събитията от последните дни са поредна и много по-сериозна стъпка от ескалацията на конфликта между тях. Същината му е геостратегическа и тя е желанието на Русия да превърне Азовско море в свое. Това каза пред Bloomberg TV Bulgaria Пламен Димитров, представител на Българското геополитическо дружество.
„Преди анексията на Крим Русия и Украйна владееха приблизително равни участъци от брега на Азовско море. Към момента Украйна владее само 300 км от иначе близо 1500-километровата брегова линия. Русия цели да ограничи икономическата активност на Украйна, да блокира ключови за нея големи пристанища и да използва рибните ресурси на морето“, каза експертът в предаването „Светът е бизнес“ с водещ Ивайло Лаков.
Димитров посочи, че другият повод за напрежението между двете страни са и предстоящите избори в Украйна и желанието на настоящия президент Петро Порошенко да активизира електората си.
Според госта двете страни търсят различни успехи в развитието на конфликта и в реакцията на международната общност.
„По-голяма част от международната общност не признава Крим и териториалните води около него за руски. За Москва може да се счита, че е успех, ако САЩ и Европейският съюз (ЕС) призоват и двете страни за деескалация. Това ще значи, че те са поставени на една плоскост в този конфликт. Украйна обаче цели международната общност да обвини Русия, а САЩ и ЕС да наложат нови санкции заради усиленото военно присъствие на страната в Азовско море“.