Вицепремиерът на България Томислав Дончев остава оптимист за бъдещото развитие на страната и изказва предположение, че в рамките на 10 години българската икономика да се е удвоила като мащаби.
„Надявам се след период от 10 години българската икономика да се е удвоила като мащаби, брутният вътрешен продукт да е поне два пъти по-голям. Производството би запазило дела си като дял. Ще тече един по-интензивен, надявам се, процес на миграция към производство с много по-висока добавена стойност, което изисква много по-малко работна сила, тъй като производството е много по-роботозирано и механизирано. Искрено се надявам освен секторът на производство и секторът на услугите да мигрира към услуги с по-висока добавена стойност. Ние сме малка страна и сме обречени да бъдем бързи и умни. В сферата на земеделието би било добре да протече трансформация към по-бутикови култури, например био, еко култури. Това е колкото икономически, толкова и социален процес", коментира Дончев в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Христо Николов.
Въпреки че Дончев признава, че държавните администрации понякога тежат повече и на гражданите, и на бизнеса, той пояснява, че властите полагат системни усилия това да бъде прекратено.
„Цели се тотална дигитализация на услугите. Дават се средства от ЕС за наука и иновации, оказва се подкрепа на малки и средни предприятия. Обемът от средства ще нараства. Трябва да усъвършенстваме системата за превръщането на парите в резултат. Трябва да се научим да създаваме гравитация. Търсим амбициозни откриватели, иноватори и как на същото място да се окажат инвеститори, които да спомогнат за комерсиализацията на продукта", добави той.
Вицепремиерът е убеден, че само в рамките на следващите две години страната ни ще разполага с мрежа от институции, които да подкрепят техническите иновации
„Голямата амбиция е тази мрежа да заработи на пълни обороти. Данъчните ставки като рамка към момента трябва да бъдат съхранени в следващите години. Следващите стъпки са в посока пълна събираемост. Това, което е дефицит в момента, са достатъчни на брой бизнес идеи и проекти", разкрива той.
Още по темата вижте във видео материала.