Ще се задълбочи ли кризата между САЩ и Китай, след като двете страни не успяха да постигнат пробив в преговорите от последните два дни във Вашингтон? След като през май бе обявена първата мярка от санкции и самият президент на Китай бе в САЩ, последва ръкостискане и едва ли не отмяна на тези санкции, но те влязоха в сила само седмица по-късно въпреки срещите. Това припомни Евгений Кънев, икономист, в предаването „Бизнес старт“ по Bloomberg TV Bulgaria.
„Тоест не можем да твърдим, че е възможен въобще пробив, защото излиза, че санкциите са част от стила на управление на Тръмп. Когато той нарочи някого за виновник за бедите и проблемите в икономиката на САЩ, а след това сключи споразумение, но проблемът не се решава, той няма с какво да се извини“.
Икономистът каза, че повечето наблюдатели смятат, че има нова реалност, която ще включва дълго продължаваща търговска война с Китай. Още повече, че от друга страна се готви или поне е обявен пробив в отношенията с Мексико по предефинирането на НАФТА.
„Няма как той да каже, че е подписал договор с Мексиско по тези причини, после с Китай по други. Този инструментариум е част от неговия стил и ще има доста тежки последствия за американската икономика“.
Кънев каза още, че една от основната причина, която се изтъква за наличието на такава война с Китай е, че Китай трябва да се накаже не само заради търговския дефицит, а и защото краде технологии. Но това няма как да се реши с договор. По думите му, ако Доналд Тръмп се договори веднага с Китай, това ще означава, че не е спазил своето обещание - да ги накаже за практиките им, тъй като няма как да бъде постигнат автоматичен ефект без отстъпки от двете страни, за което призовават Китай.
„Ако има нещо, което може да се извади като принцип при Тръмп, е неговото поведение. Има нещо много важно - той ненавижда многостранните договорености, договори, които Америка трябва да спазва. Припомням, че откакто той е президент, оттегли Америка от Парижкото споразумение за климата, от Тихоокеанското споразумение за търговия и инвестиции, замрази преговорите с Европа, ядрената сделка с Иран, преревизира НАФТА. Той се чувства ограничен да преговаря и да налага инструментите, с които разполагат САЩ. Другият му принцип е да отменя всичко, прието от Обама“.
Кънев сподели още, че ограничението на действия на Тръмп ще се случи, когато американската икономика тръгне рязко надолу или борсите започнат да се сриват. Според него това ще бъде голям проблем за президента Тръмп, защото единственият му актив, с който в момента се представя пред своята избирателна база и външният свят е, че благодарение на него Америка преживява някакво икономическо чудо.
По повод предстоящите избори икономистът каза, че вече има някой гласове, които характеризират идващите избори като „За или Против импийчмънт на Тръмп“. „Няма начин той да не усеща това нещо и да се опитва да произвежда новини, които да са позитив за републиканците“.
Целия разговор гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.