Необходими са реформи, ясни цели и стратегия за увеличаване на потенциала за растеж на българската икономика. Това каза Петър Чобанов, бивш финансов министър, в предаването „В развитие“ по Bloomberg TV Bulgaria.
Според госта реформите трябва да са насочени към предлагането на трудовия пазар, на капитала и на технологиите. Той добави, че без тяхното наличие е невъзможно икономиката да расте.
Финансистът коментира данните на статистиката за българската икономика, според които икономиката на България се е разширила през второто тримесечие на 2018 г. с 3,4% в сравнение с ръста от 3,6% през предходния период, което означава, че ръстът на българската икономика е най-бавен от три години насам.
„Липсата на потенциал за дългосрочен растеж започва да оказва своето влияние и върху текущия растеж“.
Експертът посочи, че увеличението на работните заплати и ниските нива на безработица в страната, довели до увеличение и на потреблението, все още не са толкова големи, за да има опасност от прегряване на икономиката. Все пак ако тази тенденция в потреблението се запази, това може да се окаже притеснителен сигнал, отбеляза той.
Чобанов определи инфлацията като показателя, който сигнализира за икономически дисбаланси. Експертът припомни, че показателят е от съществена важност за присъединяването на България към еврозоната. Според него може да се очаква повишение на стойността ѝ, тъй като България е в процес на доближаване до средните доходи в Европа.
Гостът коментира и случващото се в Турция и възможните негативни отражения, които може да има кризата там върху България.
„Влошаването на търговските отношения между двете страни може да доведе до негативни последици за България. Вече сме свидетели на търговски дефицит между двете страни, а доскоро имаше излишък. Финансовата система също поражда своите опасения за евентуално влошаване на европейските банки с експозиции в Турция. Важни са и очакванията към Турция и мащабите на икономиката ѝ. Стабилността на Турция е важна за икономическата стабилност на цяла Европа”, коментира Чобанов.
Още от разговора вижте във видеото.