С подписаното между Европейския съюз (ЕС) и Япония търговско споразумение в значителна степен се елиминират бариерите между двете страни. Това каза пред Bloomberg TV Bulgaria проф. Нако Стефанов, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски".
Повод за коментара е съобщението на Еврокомисията, че на 25-та среща на високо равнище между ЕС и Япония, която се състоя на 17 юли в Токио, бяха подписани две споразумения – за стратегическо партньорство и за икономическо партньорство.
Споразумението за икономическо партньорство между ЕС и Япония е най-голямото, договаряно някога от Европейския съюз. С него се създава зона за свободна търговия, която обхваща над 600 млн. души и почти една трета от световния БВП. Със споразумението ЕК очаква да се премахнат по-голямата част от митата на обща стойност 1 млрд. евро, плащани годишно от изнасящите за Япония предприятия от ЕС, както и редица дългогодишни регулаторни пречки.
„Ако в момента взаимната търговията е в рамките на 80 млрд. евро, още догодина тя ще скочи до 100 млрд. евро“, каза проф. Нако Стефанов в ефира на „Бизнес старт“ с водещ Живка Попатанасова.
По думите му тепърва ще се оценява ефектът, тъй като споразумението е многослойно. Има различни срокове за отпадането на някои митнически бариери и е предвидено, ако се надвиши даден обем на внос, пак да влязат в сила някои мита.
Той добави още, че ЕС е признала японската система за защита данни и обратно – Япония е признала европейската система за защита на данни.
Според него е важен момент настояването на ЕС японските селскостопански продукти да бъдат с указан географски район на произход.
„Има различни гаранции по отношение на това да няма силен дисбаланс в резултат на това споразумение, но във всички случаи се очаква, че то ще има положително влияние“, очаква той.
По думите му българските производители, особено на вина и сирена, имат възможност за разширяване на износа.