fallback

Жива тъкан от принтера

Българският стартъп Printivo се посвещава на намирането на решения за нарастващия хуманитарен проблем с недостига на органи за трансплантации

13:03 | 16.07.18 г. 9
Автор - снимка
Създател

Тази иначе доста вдъхновяваща история започва донякъде прозаично. През хладния и мрачен март на 2016 г. двама добри приятели и студенти по медицина – Ваньо Везиров и Спас Керимов, който вече е завършил висшето си медицинско образование, сядат на една пейка пред НДК в София. Изведнъж Везиров изказва на глас нещо, което е обмислял дълго време - предлага двамата да създадат компания за био принтиране. По онова време, когато тази сфера преживява бум в чужбина, и двамата нямат сериозни познания по темата, а са по-скоро научни ентусиасти и визионери, които искат да променят бъдещето – без точна формула и идея точно как да стане това.

И така – месец по-късно, на 7 април 2016 г., датата, на която се празнува Денят на медицинския работник, се ражда стартъпът Printivo.

Защо обаче двамата младежи се насочват именно към биотехнологиите? Както се случва често в стартъпите, всичко се върти около контекста, в който основателите се намират към дадения момент. И двамата следват медицина, основатели са на вече съществуваща неправителствена организация, която се занимава с медицински изследвания, успешно са се справили със създаването на първия биомедицински конгрес в София.

Разбира се, двамата младежи се сблъскват с трудности още в самото начало.

"Като студенти по медицина нямахме никакво бизнес образование и започнахме да се занимаваме с непосилната за нас задача да създадем бизнес план на цялото това нещо", разказва Кермимов пред UpDate на Bloomberg TV Bulgaria. "Можете да си представите колко неуспешен беше той на фона на факта, че го пишат студенти по медицина", усмихва се младият предприемач. Това не е единственото предзвикателство. Така например ентусиастите са и оптимисти, убедени, че ще могат да принтират органи едва три години по-късно. Това, както се оказва малко по-късно, се оказва заблуда. "Нямахме понятие как работи такава технология и колко време ще ни отнеме тя...". 

Първоначалната идея при стартирането на "Принтиво" да създава предимно кожни тъкани и да ги предлага на фармацевтични и козметични компании, които имат нужда да тестват своите лекарства и препарати, чернодробна тъкан и др. След това искат да комерсиализират само своя биопринтер, след това – само биомастилото, с което да се отпечатва кожа и други органи.

Слоганът на компанията "Ние печатаме живот" е квинтесенцията на основната ѝ цел - да произвежда и проектира естествени човешки тъкани и органи. Вдъхновението на предприемачите се корени и в огромната спешна необходимост от намиране на решения за нарастващия хуманитарен проблем с недостига на органи за трансплантации. Стотици хора умират всеки ден, всяка минута, само защото не получават възможност за трансплантация на органи. Този животворителен акт трябва да е достъпен за всеки човек, вярват от Printivo. И поемат по този труден, несигурен и доста дълъг път, за да отговорят на техните нужди.

Вижте репортажа във видеото! 

Изминали издания на UpDate гледайте тук.

Следете UpDate и във Facebook.

Още видеа гледайте на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:16 | 05.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още