Турция рязко прекъсна своя път към европейска интеграция и влоши отношенията си с Европейския съюз, които и преди това бяха в точка на замръзване. Това каза пред Bulgaria ON AIR бившият зам.-външен министър Милен Керемедчиев.
Повод за коментара е концентрацията на власт в ръцете на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, който започна пореден мандат и ще ръководи същевременно и правителството. Той освен това ще определя кой да бъде гуверньор на Турската централна банка, а междувременно повери новосформираното министерство на хазната и финансите на своя зет Берат Албайрак, който досега заемаше поста на енергиен министър.
"Турция пое по пътя на държавите от Близкия Изток и бившите съветски републики, където президентът назначава зет си за министър на финансите и най-близкото си обкръжение на всякакви ръководни длъжности", подчерта Керемедчиев.
"Най-големият риск е, че този модел на конституционна промяна беше "ушит" по личността на Ердоган. А, когато знаем, че той е изключително авторитарен тип, който умее да сменя маските си като добър популист, това е опасно", коментира журналистът Иво Иванов.
Според него тази система сама по себе си едва ли ще издържи дълго.
"Целта на турския държавен глава е помпозно да отбележи през 2023 г. 100-годишнината от създаването на републиката. Той се кълне в Ататюрк и успоредно с това върви смело срещу него", допълни Иво Иванов.