На България са нужни повече хора, които да имат свои бизнеси и да допринасят за развитието на икономиката на малките населени места. Това каза Мартин Василев, съосновател на проекта за ферма за охлюви „Happy Snails”, в предаването „Бизнес среща“ на Bloomberg TV Bulgaria с водеща Таня Кръстева.
Мартин Василев е завършил програмиране в Шотландия, но предприемаческият дух, семейството и приятелите го подтикват да се върне в България.
„Смятам, че е важно човек да има собствена бизнес идея, върху която да работи и изгражда. Обикновено това носи по-голямо удоволствие. Също на България са нужни повече хора, които да имат свои бизнеси и да допринасят към развитието на икономиката и на малките населени места.
Доста хора завършват училище и решават да отидат в София, защото възнаграждението е по-голямо. Но реално имат други разходи, които в столицата са много по-големи, отколкото в малките населени места. И човек, ако си направи сметка, ще види, че ако развие бизнес на родното си място, така той допринася за родния си край и не е никак зле финансово, като същевременно е близо до своето семейство и приятели“.
Идеята за „Happy Snails” се заражда, докато Мартин Василев е заедно с приятелите си Денис Николов и Виктор Паришев са сред природата и обсъждат идеята за създаване на собствен бизнес. Насочва ги фактът, че дядото на единия се е занимавал с охлювъдство преди време. Така тримата се залавят за проучат въпроса със създаването на фермата за охлюви.
Необходима е била сериозна инвестиция - около 20 хил. лева за 1 дка.
Предприемачите решават, че ще вложат и собствен капитал, който обаче не е достатъчен за първоначалната инвестиция. Затова търсят инвеститор, който да им помогне. Плановете им са да се насочат както към българския пазар – ресторанти, малки заведения и големите вериги магазини, така и в чужбина - към местен прекупвач или дистрибутор, който да изкупува продукцията им.
„Иновацията (бел. ред. - във фермата) ще е, че ще въведем капково напояване и инкубатор, който ще служи за отглеждането на охлювите през студените месеци, тъй като в България периодът за отглеждане е през по-топлите месеци – между май и септември“, каза той.