На практика България ще има допълнителни възможности да ползва европейски субсидии при новия бюджет на ЕС. Тези възможности могат напълно да компенсират намалението от 5% по двата стълба - кохезия и селскостопанска политика.
Това е мнението на Димитър Манов, управител на консултантската фирма "Сибола", за първоначалния вариант на финансовата рамка за следващия програмен период 2021-2027, представен от Европейската комисия вчера.
В предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria той напомни, че ЕК определи новия бюджет в размер на 1,135 трлн. евро като прагматичен, модерен и дългосрочен, който ще мине под сянката на Brexit.
“ЕК предлага да бъдат редуцирани средно с около 5% парите, отделяни за кохезия и за селскостопанска политика, за да бъдат отразени новите условия след излизането на Великобритания от ЕС. За България това означава, че ще бъдат редуцирани някои от програмите, по които досега ползвахме европейски субсидии", коментира Манов. – Напускането на Великобритания се отрази с около 10 на сто на целия бюджет, но от друга страна през тези седем години нарастването на икономиката на ЕС на практика е компенсирало напълно тези липсващи 10%, подчерта събеседникът.
Той посочи, че "от друга страна политиците от ЕС взеха решение да дадат окуражаващ сигнал – да увеличат бюджета на Европейския съюз, въпреки Brexit, което ще се осъществи с вдигане на вноските от 1% на 1,1% от БВП на всяка държава членка".
Ще се увеличи ли вноската на България в бюджета на ЕС, от кога и защо? Как ще се отрази новият механизъм на Брюксел да спре или ограничи достъпа до финансиране от ЕС при установени слабости при прилагане на принципите на правовата държава? Какви корекции се очакват в предложения европейски бюджет и защо?
Вижте повече във видеото!