fallback

Централна и Източна Европа ще инвестира 11,2 млрд. долара в IoT

Как ще се развие пазарът на умните технологии прогнозира Нели Вачева, управител на IDC Bulgaria

11:36 | 24.04.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

В производството на умни технологии IoT (Internet of Things) се очаква бум на разходите за тях, защото те позволяват много голяма оптимизация на производствения процес такъв, какъвто го познаваме.

Това каза Нели Вачева, управител на IDC Bulgaria, в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria.

Разходите за IoT (Internet of Things) в Централна и Източна Европа се очаква да достигнат 11,2 млрд. долара през 2018, което представлява ръст от 15,5% спрямо 2017, сочат данните на международната анализаторска компания IDC.

Според експертите трите сектора, които ще инвестират най-много в IoT, са: производство (2,2 милиарда долара), транспорт (1,6 милиарда долара) и комунални услуги (1,2 милиарда долара).

Пазарът на Интернет на нещата за потребителите също се очаква да има сериозен ръст и да достигне 1,2 млрд. долара през 2018, като основен двигател на тази тенденция ще бъдат умните устройства, сигурността, автоматизацията и роботизацията при умните домове.

„Събират се данни на ниско ниво във фабриките на най-различни места и съответно позволяват този производствен процес да протече по начин, по който досега не е протичал. Главно се търси оптимизация. Например търси се да предскажете дали една машина вече има нужда от поддръжка, която при спиране би струвала милиони. Ако например тя не работи два-три дни, може да вземете предварително мерки“, даде пример Вачева.

По думите ѝ вторият начин за ползване на IoT при производството е следене на материални активи , защото според нея това е много голям проблем – какви са активите, къде се намират, какво става с тях, какъв им е жизненият цикъл.

Нели Вачева обясни, че що се отнася до комуналните услуги, IoT може да се използва например за смарт измервания и умно управление на води.

„Вие като потребител трябва да можете да имате обратната връзка, да можете да избирате услугата – например да избирате доставчик, който в даден момент да ползвате. Също така ако по тръбите се случи някаква голяма повреда, те би трябвало да знаят, а не да чакат някой да им се обади по телефона и да им каже. Това е едно от внедряванията в Софийска вода – пилотно, но все пак го има“, посочи управителят на IDC Bulgaria.

Колко ще вложи България и какво е проникването в света на IoT. Какъв е пазарът на автоматизация, роботизация, умни технологии? Какви „умни“ услуги се ползват в България? Има ли опасност проектът за следене с камери да се превърне в биг брадър! Какъв конкурс организира IDC Bulgaria?

Вижте повече във видеото!  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:45 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още