Идва ли краят на евтините пари, а след това и вълна от фалити? Това е големият въпрос през 2018 г., както и дали централните банки ще затегнат политиката малко по-сериозно, каза Владимир Сиркаров, съавтор и ководещ на Boom&Bust, в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.
"Фед заяви намерение от края на миналата година, което не беше толкова потвърдено през този февруари, да направи три увеличения на основната лихва през тази година, каза анализаторът.
Според него затягането на паричната политика, води до логичните предположения и притеснения, че корпоративният сектор в глобален план може да изпита сериозни затруднения.
Според него причината за това ще бъде фактът, че бизнесът е свикнал с евтините пари, с голямата ликвидност, с много евтин кредитен ресурс.
По думите на Сиркаров "в някои сектори има сериозни диспабаланси".
"Производствената структура на цели сектори е засегната, именно заради стимулите да инвестираш и да произвеждаш на база евтиния кредит, а не толкова на потенциала да развиваш даден пазар.
Той цитира данни на Международния валутен фонд, според който 20% от компаниите в САЩ са изправени не пред затруднения, а пред изпадане в неплатежоспособност при леки повишения на лихвите на кредитните пазари.
„Според статистиката на Международната банка за разплащания т.нар. зомби компании, които не могат да изплащат лихвените си разходи на база оперативна печалба, се увеличават над предкризисните нива. Това очертава картина, в която притесненията са съвсем закономерни. Няма преекспониране, че цели сектори ще трябва да се преструктурират. При тенденцията за повишаване на лихвените равнища от централните банки, неминуемо ще се оскъпи ресурсът на кредитните пазари, което ще доведе до фалити“, прогнозира Владимир Сиркаров.
Вижте повече във видеото!