След отключването на глобалната икономическа криза през 2008 година, икономики, които са т.нар. фиксатори, имащи валутен борд като българския, се справят доста по-зле с възстановяването и спадът при тях е сравнително по-голям. Това каза заместник-председателят на Българската стопанска камара (БСК) Димитър Бранков по Bloomberg TV Bulgaria.
Той коментира анализа на Българската стопанска камара, според който Румъния се възстановява от икономическата криза през 2008-2009 г. по-бързо като годишен ръст на БВП и от 2012 г. започва да изпреварва България по този показател.
По думите на Бранков валутен борд като българския има само Босна и Херцеговина в момента в Европа, докато Румъния води политика на гъвкав валутен курс.
"Държави с плаващ валутен курс като Полша, Румъния, Чехия и Унгария по всички основни макроикономически показатели, преди и след кризата, показват по-добра резултатност", каза Бранков. По думите му това поставя отново въпроса за бъдещето на българската икономика. Разговорите за преразглеждане на приватизационни сделки са разговори, насочени към миналото, а не към бъдещето на тази икономика, смята той.
Със сигурност Румъния има по-категоричен напредък в областта на реформите, на инвестиционната среда, подчерта експертът. И обясни, че политическата воля и реалните стъпки и реформи в северната съседка са сред основните фактори за ускорената конвергенция спрямо други страни членки на ЕС.
Сред другите аргументи в полза на румънския напредък е качеството на институциите, посочи Димитър Бранков. Страната е лидер и по равнище на инвестиции спрямо БВП, допълни той.
Вижте още във видеото!