Няма такава регионална политика, която може да се приложи навсякъде в ЕС. Поради тази причина идеята за субсидиарността, за „мозайката на регионите“, е единственото решение. Това каза пред Bloomberg TV Bulgaria доц. Косьо Стойчев, преподавател от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ от катедра „Регионална и политическа география“.
Той коментира своите очаквания каква ще е политиката на Евросъюза след случая с Каталуния.
„Поставени сме в ситуация, в която трябва да намираме локални решения, за да задържаме населението и да му дадем перспектива там, където то живее, за да управляваме миграцията. България е критичен пример за това“, посочи ученият.
Той каза, че Каталунският случай е много интересен, „особено формата, която той зае през последните месеци“.
„Конфликтът в Испания има история от векове. Той е синдром за поставяне на Брюксел за неговите центрообразуващи функции в рамките на ЕС", е мнението на учения за политическия сепаратизъм в Европа.
Той е сигурен, че ЕС ще преодолее тези процеси поради причината, че „Европа на регионите“, прилагането на принципа за субсидиарността, т.е. да предоставиш права на местно самоуправление, финансова децентрализация, включително вземането на определени решения по отношение на устройството на територията и локацията на компаниите, воденето на регионални политики е принцип, заложен в самите основи на ЕС.
Доц. Стойчев обясни, че вследствие на кризите в Европа и света през последните години се стигна до там „определени политици, натрупали сили, доверие и капитал, да могат да си позволят да преминат границата от регионална независимост към политическа такава.
„Никоя унитарна европейска държава не би приела подобно решение“, категоричен е той.
Доц. Стойчев е убеден, че ЕС „със сигурност ще продължава да стимулира регионите в тяхното самоуправление“.
По думите му Европейската комисия се занимава със значимите политики и остава много от проблемите, свързани с националните.
„В момента имаме специфичен дуализъм – по определени въпроси ЕК се намесва, затова и тя получи обвинения, че твърде дълго време е мълчала в случая с Каталуния и не е реагирала, но това е испански проблем“, смята Стойчев.
Според него ЕК не трябва да се намесва , защото участието ѝ във всеки регионален проблем, във всяка национална държава, ще се окаже в ролята на полицай, а това ще нанесе непоправи щети на идеята „Европейски съюз“.
Вижте повече във видеото