fallback

Ще се отвори ли дебат за премахване на данък „лихва“?

Трябва да има по-малко регулации за по-добра бизнес среда, съветва икономистът Никола Филипов

12:46 | 26.09.17 г. 16

За да се подобри бизнес средата в България, трябва да се въвеждат възможно най-малко данъци и възможно най-малко регулации върху бизнеса, за да може той да инвестира свободно, да създава заетост и да генерира стойност. Това мнение изрази икономистът от ЕКИП Никола Филипов в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

Според него това, което се случва през години, е вмешателство на държавата в икономиката, което неминуемо води до „някакви дисбаланси в дългосрочен аспект“.

Икономистът даде за пример как през 2013 г. се стигна до въвеждането на данък „лихва“ и кое налага отменянето му сега.

„Учудващо е, че ГЕРБ като дясна политическа сила въведоха ляв данък. Беше неочаквано и нямаше кой знае какъв ефект върху фиска – не се повишиха приходите в хазната. През 2014 година 42-ият парламент направи опит да премахне данъка, като го намали на 8%, като се очакваше през 2017 г. той да отпадне изцяло. Когато ГЕРБ се върнаха на власт, едно от първите неща, които направиха, бе да върнат данъка, като поискаха да стане 10%, но благодарение на гласовете на Реформаторския блок това не се случи и той остана 8%“, припомни икономистът.

Той обясни, че причините, с които управляващите поискаха въвеждането на този данък, е да се преборят с някои неравенства в обществото, като твърдяха, че той ще се отрази само на богатите хора.

Никола Филипов е категоричен, че тази теза е некоректна, защото данъкът се плаща от всякакви хора.

„След неговото въвеждане обаче се появи такова неравенство, като всеки път, когато държавата ограничи някаква наша свобода и се опитва да събере по-високи данъци, тя използва такива прийоми“, посочи експертът.

Филипов е убеден, че данък „лихва“ трябва да се премахне, защото не е изпълнил предназначението си – да се увеличи събираемостта в хазната.

„Точно тогава трябваше да се харчат повече пари, а с него са обложени всички спестявания, такси, депозити. Втората цел, която беше по-завоалирана, беше ситуацията, в която в икономиката ни тогава имаше дефлация. Дефлацията е икономически феномен, който доста плаши управляващите, защото представлява намаляване на цените на стоки и услуги и намаляват приходите в хазната от ДДС и акцизи, а това прави трудно изплащането на държавния дълг впоследствие“, разкри Филипов.

По думите му негативният ефект от данък „лихва“ е, че „се наказаха домакинствата, които пристъпиха към харчене“. 

Защо има идеологическо несходство при воденето на дясна икономическа политика на управляващите? Ще се отвори ли дебат за премахване на данък „лихва“? Ще се промени ли лимитът при безкешовите разплащания? Вижте повече във видеото!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:44 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още