Българското здравеопазване сериозно изостава от европейското и световното, коментира в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria нефрологът д-р Веселин Милков.
В доболничната помощ или т. нар. общопрактикуващи лекари има добри лекари и те работят много съвестно, въпреки че към тях има много критики. Има много бумащина, което за всички е прекалено ясно“, посочи той.
„Проблемът е, че те се затворят в кабинетите между девет и шест вечерта. След това оставят болните на няколко центъра за спешна помощ (говоря за София). Там те могат да отидат и да получат медицинска помощ след стандартното работно време. Това като идея е замислено добре, но като практика се реализира много зле", коментира той.
Д-р Милков каза още, че клиничните пътеки не работят, въпреки че са в основата на здравната реформа отпреди 15 – 20 години.
В Ирландия, както и в Южна Африка, когато пациент постъпи в болнично заведение, се лекува според правилата на медицината и не се интересуват точно колко пари ще получат за тази или за друга манипулация, защото техните финанси идват по друг начин, независимо дали са държавни или частни заведения, подчерта той.
Целия разговор с Веселин Милков можете да видите тук