До края на 2018 година България ще премахне обмена на документи на хартиен носител между самите администрации и те ще общуват само по електронен път. Това обяви Александър Йоловски от Държавна агенция „Електронно управление“ (ДАЕУ) в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
“До този момент, макар и повечето централни администрации да разполагат с техническите условия да изпращат електронни документи към друга администрация, този процес не се случва поради липса на ясни правила. Правилата вече са факт, предстои да бъдат проверени на практика и да станат задължителни в рамките на следващата година”, коментира експертът.
Той препоръча унификация на документи и информира, че вече е създаден технически протокол, по който държавните администрации ще могат да обменят електронни документи – една от ключовите стъпки към въвеждането на електронно управление.
“Вече има реално достъпни електронни услуги за гражданите и бизнеса в редица институции. Електронното управление обаче е многопластово и реално гражданите могат да подават данъчните си декларации по електронен път повече от десет години. Бизнесът също подава финансовите си отчети за Националната агенция за приходите и Националния статистически институт на едно място. Съвсем скоро към тази единна входна точка ще се присъедини и Агенцията по вписванията“, посочи Йоловски.
Според него добрите примери не се изчерпват само с реализацията на дадена административна услуга по електронен път.
„Много съществен елемент е самите администрации да общуват помежду си не с хартия, а да обменят данни, факти и обстоятелства, които се отнасят до гражданите и бизнеса, за да не се налага да ги превръщат в куриери“, смята специалистът.
Йоловски напомни, че след инициативата за премахване на 12 удостоверения на хартиен носител е взето решение тяхното предоставяне в други администрации да отпадне.
По думите му срокът е кратък, защото се засяга промяна на нормативна уредба и закони, които са създавани и се свързват с хартиен носител.
„Ще бъдат променени всички нормативни актове, които изискват подобно изискване“, увери Йоловски. Той е на мнение, че предизвикателствата са много, но основното е, че трябва да се промени начинът на мислене в администрациите.
Кои администрации не са готови да влязат в електронното управление? Кога дигиталната трансформация ще стане необратима? Защо българската практика е усложнена в сравнение с европейската? Вижте повече във видеото.