Емиграцията се превръща в проблем със сериозни социални и икономически аспекти тогава, когато от опция и въпрос на избор, се превръща в задължение, в единствен изход и търсене на по-добри условия за живот. Това каза проф. Искра Белева от БАН в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
Тя цитира прогнозата на Икономическия и социален съвет на ООН, според която населението на България до 2020 г. ще бъде под 7 млн. души, до 2040 г. ще бъде под 6 млн. души, а през 2060 г. се очаква населението да бъде под 5 млн. души.
Според изчисленията на експертите от Международния валутен фонд (МВФ), се наблюдава годишен отлив от около 80 хил. души, което е около 5 хил. месечно и това никак не е малко, уточни Белева.
По думите ѝ България се нуждае от иновативни политики и решения за борба с този проблем (намаляването на работната сила). Според нея на фона на намаляващите трудови ресурси близо 1 млн. души са извън пазара на труда.
Страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) са загубили много съществен и ценен трудов ресурс, което неминуемо рефлектира върху икономиките им, твърди проф. Искра Белева.
Според редица наши проучвания процесът на емиграция е свързан предимно с търсене на по-доби доходи и по-висок стандарт на живот, каза още тя. В този смисъл страните с развита икономика са по-предпочитани за емиграция и в такива страни по-често се завръщат тези, които са ги напуснали в търсене на по-изгодни условия.
„В България има единични случаи на завърнали се емигранти и това се дължи основно на факта, че тук вече има много международни фирми от високо равнище и алтернативно заплащане, сходно с това навън“, обясни гостът.
Вижте още във видеото.