fallback

Понижението на прагa за плащанията в брой е удар върху бизнеса, смята адвокат

Регулациите ще оскъпят цените за потребителите, смята Емил Георгиев

18:27 | 23.06.17 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Поетапното понижение на прагa за плащанията в брой е удар върху бизнеса, коментира адвокатът Емил Георгиев в предаването на Bloomberg TV Bulgaria "В развитие". Той заяви, че не се учудва на реакциите, които в огромната си част са отрицателни.

„Няма как това да не е така, след като за пореден път ставаме свидетели на поредната управленска „мъдрост“  при приемането на решението от парламента“, коментира емоционално той.

Адвокат Георгиев поясни, че промяната не се прави като изменение на самия закон за ограничаване на безкасовите плащания, а като преходна и заключителна разпоредба в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.

Според него „така се скрива от хорското внимание, от гнева на хората, които трябва да бъдат обидени на властта, защото има ограничение на нашите възможности за право на избор, на начина да се разплащаме в някакви допустими граници“.

Емил Георгиев напомни, че сега има ограничение на разплащанията до 10 хиляди лева, а от 1 януари 2019 година то ще достигне до 1000 лева и определи като абсурдно решението да се плаща по банков път, дори когато се плаща разсрочено, при суми малко над 1000 лева.

С тази мярка бизнесът ще бъде задължен да ползва опция за електронно плащане, което ще създаде трудности най-вече за тези икономически агенти, които досега не са я имали.

За пример той даде търговията с авточасти и други малки търговски обекти, където ограничаването на плащанията в брой ще нанесе допълнителна тежест.

"Тези допълнителни тежести се калкулират в цената на крайния продукт, което неминуемо ще се отрази негативно на потребителите", обясни адвокатът.

Според него с приемането на тези промени няма да се постигне целта за ограничаване на сивата икономика. "Сива икономика има там, където има неприятни и тежки за изпълнение и много на брой регулации, които ненужно спъват бизнеса", допълни той.

За пример експертът даде държави в ЕС, в които няма горна граница на плащанията в брой - Скандинавските държави, Германия, Австрия, Словения, Литва, Латвия.

"Ниските горни граници са приети в Португалия и Франция - две държави, които са известни със свръхрегулираните си икономики, отчете Георгиев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:17 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още