В последните 17 години делът на сивата икономика намалява и това е постоянен тренд, като за последните три години сивата икономика в България се колебае между 15-30%. Това коментира икономистът от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД) Тодор Галев пред Bloomberg TV Bulgaria.
Коментарът бе по повод данните на Асоциацията на индустриалния капитал в България, според които с близо 3 процентни пункта е намаляла сивата икономика в България през миналата година, достигайки ниво от 28,12% спрямо 31,08% през 2015 г.
Образованието и здравеопазването, както и обществените поръчки са сферите, които в годините остават най-податливи на сиви практики. Негативното е, че това са секторите със социална значимост, каза икономистът.
Има и сфери като недекларираната (скритата) заетост, където има леко повишаване на дела на сивата икономика за последните две години.
Проблемът със сивата икономика остава сериозен в страните от Балканския регион, посочи икономистът.
"Изследване на Центъра за последната година сочи, че по показател скрита заетост България стои сравнително добре (с дял от 27%), докато страни като Турция и Косово имат над 75-80%", обясни Галев.
Има разлики в структурата на скритата заетост в отделните страни, допълни още той. Докато в България става дума основно за по-високо заплащане от посоченото в договора, то в някои държави като Турция и Сърбия проблемът е съсредоточен в извършването на работа без договор и социална сигурност за работника.
В региона друг голям проблем остават ДДС измамите заради неработещите съдебни системи в много от държавите и високите нива на корупция, каза икономистът. По думите му се наблюдава силна връзка между нивата на административна и политическа корупция.