В някои части на Европа, и особено в нашата част на континента, работата с Фонда за стратегически инвестиции, известен като плана „Юнкер“, е трудна. Проектите са малко и ефектите, които се очакват, в нашия регион не са постигнати. Това каза Билян Балев, заместник-председател на Управителния съвет и изпълнителен директор на Българска банка за развитие (ББР) в интервю за Bloomberg TV Bulgaria.
Според него качеството на проектните предложения също не е на достатъчно високо ниво. От друга страна, изискванията към фирмите, които кандидатстват, са твърде високи. Поемането на собствен риск от страна на инвеститорите също е сред проблемните области, посочи Балев. Обикновено не съществуват финансови ресурси под формата на капитал в подобни проекти, което ги прави трудни за финансиране, добави той.
На 6 и 7 юни Българска банка за развитие е домакин на Общото събрание на Европейската асоциация на публичните банки. Срещата се провежда в София и в нея вземат участие изпълнителните директори на едни от най-влиятелните банки в Европа, работещи в сферата на публично-частните инвестиции.
„Решенията, които очакваме да се вземат на форума, от една страна са формални - избор на управителни органи, отчет за миналата година. От друга страна обаче ще дискутираме актуални проблеми на банките, свързани със съвременните регулации и отношенията с ЕЦБ. Освен това акцент в София ще бъдат и разговорите между публичните банки и Фондът за стратегически инвестиции“, обясни Балев.
Той уточни, че банковият сектор е изключително опростен от гледна точка на функционалност в България.
Според него обаче кредитните институции у нас не разполагат с инструментариума, който имат техните „банки-майки“. „Това пък помага при състояние на криза, защото липсата на деривативност и други сложни финансови схеми успя да преведе сектора през последните пазарни сътресения, без особено големи удари върху системата като цяло", каза още изпълнителният директор на ББР.
Той е категоричен, че в момента банковата система в България е стабилна. Кредитните институции реализират сериозни печалби и започнаха да активират не малка обем от провизиите си, като немалка част от тях отидоха към пазара на недвижими имоти, който в последно време доста се раздвижи, обясни Балев.
Относно намеренията на кабинета да се задейства процедурата по приемане на България във валутния механизъм ERM II, той е категоричен, че това трябва да се случи максимално бързо. „Това е бъдещето на България и ще ни донесе само положителни неща. Говоря за сигурност, стабилност за бизнеса, предвидимост“, посочи банкерът, но отказа да коментира евентуален скок на цените и други ефекти от приемането на еврото.