fallback

Петко Петков: Мониторинговите доклади са остарял механизъм за контрол

Има нужда от финансов механизъм, който да принуди страните членки да изпълняват дадените от ЕК препоръки, твърди бившият заместник-министър на правосъдието

13:24 | 01.06.17 г.

В последните месеци, ако не и повече от година, сред политическия елит у нас доста се говори, че мониторинговите доклади са остарял механизъм и трябва да бъдат премахнати. Това е едно от малкото неща, по които с политиците сме на едно мнение.

Това заяви в ефира на Bloomberg TV Bulgaria бившият заместник-министър на правосъдието Петко Петков. Той допълни, че главният прокурор Сотир Цацаров също апелира за отпадането на този вид доклади.

Повод за изказването му е идеята, лансирана от германското правителство и подкрепена от еврокомисаря по човешките ресурси Гюнтер Йотингер, да бъде създаден финансов механизъм, който да контролира спазването на препоръките на

Европейската комисията към отделните държави. Така в случай на неспазване на препоръките на ЕК, конкретната държава членка би загубила част от евросредствата, насочени към нея. 

„Мониторинговият механизъм наистина показва, че не е много ефективен. При липса на такъв механизъм, който да принуди България да изпълни дадените препоръки, те изобщо не се изпълняват. При липсата на каквито и да било санкции у нас политиците вече дори не се и стараят да го правят“, обясни още Петков.

По думите му ако има финансов механизъм, който да принуди държавата да изпълнява съответните препоръки, то това би било отрезвяващо за политиците.

„България не беше адресат на тази идея. Най-вероятно такива са Полша, а може би и Унгария. Но нека си дадем сметка, че ако Полша реализира реформите, които има намерение да направи, тя доста ще се доближи до България. И в този смисъл те вървят назад“, посочи гостът в студиото.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:10 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още