Американският производител на електрически коли Tesla се счита в автомобилния бранш за пример на тема електромобилност. Не толкова за пример обаче изглежда компанията на визионера Илон Мъск по отношение на работните условия, пише в свой репортаж Guardian.
Така например в завода на Tesla в Калифорния от 2014 г. е трябвало да бъде викана спешна помощ над 100 пъти, пише вестникът, като се позовава на вътрешнофирмени документи. Причината – служители са припадали или са имали световъртеж, затруднения с дишането, болки в гърдите. Освен това е имало стотици случаи, в които лекари са били викани заради наранявания или други здравословни проблеми в самия завод, в който са заети около 10 хил. служители.
Според материала бивши и сегашни служители на Tesla се оплакват от културата на извънреден труд и силен натиск в компанията. Понякога въпреки изпитването на болки и наранявания служители са били принуждавани да продължават да работят, за да може да се изпълнят амбициозните цели на Мъск.
„Виждал съм хора, които припадат на пода като палачинка от тиган и си разбиват лицето“, цитира Guardian анонимен служител на Tesla. „Накараха ни да работим около него, докато той още лежеше на пода“. Друг служител в производството разказва с обида за високотехнологичните процеси. „Всичко е като в бъдещето. Само не и ние...“.
Самият Мъск потвърждава пред медията, че неговите служители работят упорито и дълго. Същевременно той твърди, че е много загрижен за тяхното здраве и благополучие. Освен това условията за безопасност в завода са били значително подобрени през изминалата година.
В същото време изпълнителният директор на Tesla посочи извънредната позиция, в която се намирала неговата компания. Тя не била сравнима с тези на големите производители на автомобили: „Ние сме дружество на загуба", казва Мъск. „Това не е същото, като сякаш сме само алчни капиталисти, които са решили да се скъпят за безопасността за сметка на по-висока печалба и по-високи дивиденти".
Вижте още технологични новини в материала на Bloomberg TV Bulgaria!