fallback

Георги Ангелов: 3-3,5% ръст на българската икономика изглеждат напълно постижими

Увеличението на учителските заплати няма да има никакъв ефект, ако секторът не бъде реформиран, твърди икономистът от „Отворено общество“

10:06 | 22.05.17 г. 8

3-3,5% ръст на българската икономика изглеждат напълно постижими, ако останат благоприятни и външните условия. Първото тримесечие вече мина, ръстът на БВП е около 3,4%, колкото беше и миналата година по това време, което също е добър сигнал. Това каза икономистът от „Отворено общество“ Георги Ангелов в предаването Boom&Bust на Bloomberg TV Bulgaria.

Предстои да видим ефектът от Brexit, в Турция се променя политиката, но към момента условията са благоприятни, а външната среда е сравнително положителна за България, добави още той.

"След прегледа на активите на банките се отпуши кредитирането, но проблемът е в инвестирането, което се случва много трудно и бавно заради бюрократично-административните процедури", допълни Ангелов.

Той даде за пример случай с инвеститор, който девет години е ходил по министерства, а е построил завода си за една година. "Очевидно, дори да има пари, дори да има финансиране, не е достатъчно. Нужни са съответните условия. Тези пречки трябва да се премахнат, за да върви икономиката", обясни икономистът. 

Трябва да имаме предвид, че предстои европейско председателство на България. В някакъв смисъл цялата енергия на правителството е насочена натам и в някакъв смисъл то не иска да си създава други проблеми. Това е проблем за останалите реформи. Това означава, че нищо, което е конфликтно, което е по-чувствително, като тема, няма да мине, допълни Георги Ангелов.

"Никой не иска по време на председателство да му стачкуват синдикатите или да има протести. За съжаление не можем да очакваме до края на председателството да  мащабни промени. Ще бъде трудно прокарването на реформи", каза още той.

По думите му е очевидно, че има пари в държавната хазна, след като за първи път от доста години фискът излезе на плюс. 

„Явно е, че средства има, въпросът е да ги харчим умно. Разбира се, можем да ги прахосаме, както обикновено става, но няма да има ефект. Единия вариант е да се намалят данъците, а другия е да се инвестира там, където ще има ефект. Например, даването на пари за образование няма да има само по себе си ефект, ако не бъде подкрепено от реформи, които да променят начина, по който работи тази система“, обясни Ангелов.

„В сектор като образоването лесно можеш да кажеш, приемете реформата, която предлагам, и ще ви увелича заплатите с 20%. Но ако просто дадеш 20-те процента и нищо не реформираш, то парите ще отидат в училища, които не произвеждат качество – в тях влизат ученици, които нищо не знаят и излизат още по-незнаещи. Колкото и да вдигнем заплатите в тези учебни заведения, те просто не работят ефективно“, обясни икономистът.

Относно законопроекта, с който се забранява приватизацията на държавни акции и дялове, както и приватизацията на акции и дялове от дъщерни дружества, Георги Ангелов призна, че за последните 10 години „не сме видели никаква приватизаиция“. По думите му към днешна дата в списъка на държавните дружества фигурират стотици предприятия, повечето от които не се управляват добре.

„Приватизацията не е приключила, тя е важна, но е важно също да не се изпуска момента, защото сега условията за кредитиране са добри, ситуацията е относително стабилна и нагласите и очакванията са позитивни. Не може да приватизираш, когато всичко се срива“, добави още той.

Вижте още във видеото.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:16 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още