Офшорните зони и тяхното значение ще намаляват все повече и повече благодарение на обмена на информация между държавите. Данъчната администрация ще получава данни за офшорната зона и сметките на дадена компания в нея, което ще обезмисли нейното съществуване.
Това коментира пред Bloomberg TV Bulgaria адвокат Валентин Савов, председател на Международната данъчна асоциация (IFA) за България.
Според него са предприети мерки, с които ще се постигне прозрачност и по-справедливо, ефективно облагане, което означава приходите да се облагат там, където се извършва реалната дейност.
Савов напомни, че се върви към данъчна хармонизация за противопоставяне на някои по-агресивни данъчни практики с цел да се намали данъчната тежест на дадени групи, най-често от мултинационални компании, които оперират в повече от една юрисдикция.
По думите му така се създават структури, сключват се сделки между свързани лица и по този начин изкуствено се изкривява данъчната тежест.
„Това агресивно данъчно планиране засяга не само бюджета на всяка държава, но нарушава и конкуренцията“, категоричен е адвокатът.
“Проектите на ЕС и на други институции целят главно обмен на информация. Тенденцията в световен мащаб е да се върви към хармонизация на данъчните системи и ЕС също върви в тази посока. Трябва да се има предвид, че данъчното облагане винаги е било приоритет и част от суверенитета на всяка една държава и хармонизирането, особено в преките данъци, е изключително трудно. Има над 3 хил. двустранни данъчни спогодби между държавите по света и мерките за хармонизиране на данъчното законодателство биха засегнали всички тези спогодби", коментира Савов.
Той посочи, че тенденцията е към хармонизиране, а „светът става по-малък и компаниите трябва да съобразяват избора на юрисдикции с реалните си операции".
"IFA цели да създаде една платформа, на която и доктрина, и практика държавите могат да си помагат и развиват", убеден е председателят на Международна данъчна асоциация за България.
Българският клон на представителството на IFA е акредитиран през 2014 г. на конгреса на международната организация в Мумбай.
“Имаме над 60 члена корпоративни и физически лица – специалисти, адвокати, счетоводители, одитори, преподаватели от университети”, информира Савов.
Вижте целия разговор във видеото