Икономическата несигурност задържа младите българи при родителите им. Това заяви икономистът Явор Алексиев от Института за пазарна икономика пред Bloomberg TV Bulgaria в коментар на статистиката на Евростат, според която 52,8% от българите между 25 и 34 години продължават да живеят в бащината си къща.
Икономистът посочи, че ниските доходи са основна причина голяма част от българските младежи да се отделят на по-късен етап от семействата си.
Той уточни, че тенденцията е валидна и за други държави от Централна и Източна Европа.
Тази тенденция е типична за държави, където хората не са свикнали да живеят под наем, нямат културата на теглене на ипотечен кредит и изплащане на жилище, посочи икономистът. Наред с това България е от страните, в които огромна част от населението притежава дома, в който живее.
„Разбира се, зад тази негативна тенденция стоят други неща като състоянието на икономиката, пазара на труда и неговата отвореност към младите хора, а дори и качеството на образователната система“, отбеляза още Алексиев.
Когато пазарът на труда не предлага условия и ниво на плащане, за да се чувства спокоен един млад човек и да поема риск да тегли кредит, той продължава да живее под наем или просто се прибира при родителите си, каза Алексиев.
По-бързото стъпване на пазара на труда и постигане на доход, който да стига за самостоятелен живот, е причината в някои държави тенденцията да е позитивна, коментира Явор Алексиев. Заплащането при младежите е ключов фактор – с придобиването на по-голям трудов опит, те придобиват право на по-високо заплащане.
По думите му ще са необходими поне десет години, за да се изгради някакъв работещ модел, който да повлияе на тази негативна тенденция.
Още вижте във видеото