В последните препоръки на Европейската комисия се посочва, че гарантираният минимален доход в България трябва да се увеличи, тъй като размерът му е изключително нисък, а критериите за достъп до него - изключително рестриктивни.
Това коментира Ваня Григорова от Сдружение "Солидарна България" в ефира на "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria.
Тя посочи, че това е нещо, което никой от кандидатите за управляващи не обеща и което не се предвижда да бъде въведено.
“Администрираните разходи на Агенцията за социално подпомагане са едва 3,5% от текущите разходи в държавния бюджет. Голяма част от социалното перо са пенсиите”, отбеляза Григорова.
Тя напомни, че „устойчиво сме окупирали първо място в Европейския съюз по бедност“.
"Най-близо до нас е Румъния, но с около 12% надолу. Рядко посягаме към инструментите, с които боравят традиционно социални държави като Швеция и там трябва да търсим разковничето", препоръча Ваня Григорова.
Според нея вариантите са два – укрепване на социалната и осигурителната система и то основно с кампании, които да покажат на работещите защо трябва да се осигуряват на реалните заплати, което от своя страна ще изветли икономиката.
"Вторият механизъм е синдикализацията, защото дори Международният валутен фонд в свой анализ от 2015 година посочва, че там, където синдикатите са слаби – неравенствата са големи, заяви Григорова. – Ако има политическа воля, могат да бъдат предприети редица мерки в областта на социалната политика, сред които подобряване работата и функционирането на домовете за възрастни хора и социална помощ при закупуването на лекарства."
По отношение на предлаганите мерки в социален аспект от страна на следващото правителство Григорова смята, че не се предвижда въвеждането на нови мерки, подчертавайки опасението, че има вероятност дори да бъдат орязани всички социални плащания.
Защо ако се въведе автоматичен механизъм на индексиране на минималната работна заплата, тя ще се замрази на много ниски нива?
Вижте повече във видеото!